ARONIA- Witaminowa gwiazda wśród owoców

   Dziś chciałabym Wam napisać parę słów o aronii, która przez lata nie była doceniana przez nas. Teraz coraz częściej się o niej mówi, pisze. Ja od dwóch lat przygotowuję soki z aronii, w sezonie jesienno-zimowym są niezastąpione. Aronia jako krzew jest łatwa w uprawie, odporna na przymrozki. Sama chyba w następnym roku zasadzę przed domem dwa krzaki. Aronia uważana jest za najbogatsze źródło przeciwutleniaczy wśród dostępnych owoców.    Aronia stanowi ważne źródło witamin tj. C, B1, B2, B6, niacyny i kwasu pantotenowego. 
Jest doskonałym źródłem błonnika, zawiera pierwiastki tj. magnez, żelazo, cynk, wapń.
Aronia stosowana jest w profilaktyce chorób układu krążenia, chorób serca, polecana jest osobom po zawałach, cukrzykom, ma działanie antynowotworowe, chroni przed nadmiernym promieniowaniem, stosowana jest przy zatruciach metalami ciężkimi.
Owoce aronii doskonale nadają się na soki, dżemy, powidła. Ja z owoców aronii sporządzam sok, który w sezonie grypowym jest niezastąpiony. 
Zbiory aronii zaczynają się w sierpniu, wrześniu, wszystko zależy od pogody. Im lato gorące i suche tym zbiory zaczynają się szybciej. Ja jeszcze dziś na ryneczku widziałam owoce aronii na sprzedaż. Więc jeśli chcecie spróbować to zachęcam, naprawdę warto. Smak aronii może nie zachwyca, bo jest cierpki, ale właściwości aronii niezastąpione.  Przepis na sok z aronii:
- 3 kg owoców,
- około 400g cukru,
- 2 lub trzy cytryny

Sposób przygotowania:
Najpierw oddzielam owoce aronii od szypułek, dokładnie płuczę i osuszam. Następnie wrzucam aronie do zamrażarki na kilka godzin. Po odmrożeniu wrzucam w sokownik, zasypuję cukrem, dodaję sok z wyciśniętych cytryn. Gorący sok przelewam do buteleczek lub słoików, mocno zakręcam i stawiam słoiki do góry dnem. UWAGA: warto zamrozić aronię dzięki temu traci ona cierpki smak, dodatkowo dodaję sok z cytryny.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ALTERRA- Fluid nawilżajacy do twarzy OCZAR & KWIAT LOTOSU

NIUQI Lakier hybrydowy z Biedronki

BAŃKI CHIŃSKIE - pogromca cellulitu